Filtr w akwarium jest najważniejszym elementem ekosystemu. Dzięki właściwej filtracji woda pozostaje krystalicznie czysta, przezroczysta i odpowiednio natleniona. Ponieważ wszystkie organizmy są w dużej mierze zbudowane z wody, zatem jej jakość jest wyznacznikiem komfortu ich życia. Detrytus znajdujący się w akwarium powstaje w wyniku naturalnych procesów, w jego skład wchodzą produkty odpadowe, takie jak strawiony pokarm lub niezjedzone resztki, rozkładające się rośliny oraz wszelkie materiały powstałe w wyniku przemiany materii. Pozostawione w wodzie na stałe prowadzą do namnażania się szkodliwych bakterii i substancji toksycznych. Z pomocą jednak przychodzą filtry, które pomagają pozbyć się powstających zanieczyszczeń.
Filtry zewnętrzne i wewnętrzne
Istnieją dwa rodzaje filtrów akwariowych, wewnętrzne i zewnętrzne. Różnią się one między sobą lokalizacją. Filtr wewnętrzny to taki, który działa pod taflą wody w akwarium, natomiast filtr zewnętrzny to taki, który montuje się na zewnątrz akwarium. Zarówno filtr zewnętrzny jak i wewnętrzny mogą posiadać własne zintegrowane pompy lub należy do nich dokupić np. napowietrzacza wody. Filtry możemy podzielić również ze względu na rodzaj wykonywanej pracy i tak o to wyróżniamy filtry mechaniczne, biologiczne oraz chemiczne. Filtry mechaniczne usuwają z wody cząstki, które są zbyt małe, aby je dostrzec. Filtry biologiczne służą do stworzenia optymalnych warunków dla bakterii nitryfikacyjnych. Filtry chemiczne usuwają szkodliwe związki chemiczne, takie jak NO2, NO3 i NH4, a także fosforany.
Jaki filtr do akwarium wybrać?
Na rynku dostępne są zarówno tanie jak i bardzo drogie filtry do akwarium, a ich cena zależna jest przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju one są. Producenci, opisując swoje filtry, informują o tym, do jakiej wielkości akwarium są one przeznaczone. Przyjmuje się, że dobry filtr do akwarium jest w stanie przepompować wodę znajdującą się w akwarium 5 razy w ciągu godziny. Przed kupnem filtra należy sobie odpowiedzieć na pytanie: Co chcemy trzymać w akwarium? Czy będzie to akwarium roślinne, biotopowe, malawi, a może akwarium z dużą ilością ryb? Osoby planujące hodowlę ryb o szybkiej przemianie materii powinny wybrać filtr do akwarium o nieco większym przepływnie, aniżeli sugeruje producent. Wiele gatunków ryb (np. bojowniki) pochodzi z wód stojących, dlatego też nie lubią one gwałtownego prądu wody. W związku z tym dla tego typu ryb filtracja wody w akwarium powinna być znacznie niższa.
Filtry do akwarium w sklepie Pawik.pl
W asortymencie naszego sklepu znajdą Państwo szeroki wybór filtrów akwariowych, a także części zamienne do nich. Oferowane filtry zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne z łatwością dopasujecie do swojego akwarium. Proponowane przez nasz sklep filtry to produkty od renomowanych producentów, dzięki czemu nie musza się Państwo martwic o ich jakość. Za rozsądną cenę otrzymują Państwo jedne z najlepszych modeli na rynku.